يکشنبه ٢٥ آذر ١٣٩٧
به سایت نمایندگی مقام معظم رهبری دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی ساری خوش آمدید.ثبت نام بیست و دومین جشن ازدواج دانشجویی آغاز شد.جهت ثبت نام به سایت ezdevaj.nahad.ir مراجعه فرمایید.
اخبار > معرفی کتاب ویژه کودکان و نوجوانان /10قصه از امام رضا(ع) برای بچه‌ها
 


شماره خبر :٥٤٠٩٤٠   تاریخ انتشار خبر : 1397/05/03    ا   ٠٩:٢٣
 

معرفی کتاب ویژه کودکان و نوجوانان /10قصه از امام رضا(ع) برای بچه‌ها

قصه از امام رضا(ع) برای بچه‌ها

پوستر منابع جشنواره کتابخوانی رضوی

این کتاب را خانم مژگان شیخی نوشته که سابقه خوبی در نگارش قصه‌هایی از زندگی امامان(ع) و بزرگان فرهنگ ایران (مثل «قصه‌های تذکرةالاولیاء» یا «قصه‌هایی از زندگی خواجه نصیرالدین») برای بچه‌ها دارد.

در ایام قدیم، پدربزرگ‌ها و مادربزرگ‌ها بودند که شب‌ها بچه‌ها را دور خودشان جمع می‌کردند و قصه‌هایی از فرهنگ و زندگی و اعتقادات‌مان برایشان تعریف می‌کردند. این سالها اما با عوض شدن شیوه زندگی، دیگر جمعهای خانوادگی قدیمی شکل نمی‌گیرد و سنت قصهگویی بزرگترها هم از بین رفته است. پدر و مادرها گرفتار کار هستند و بچه‌ها را هم که نمی‌شود مستقیم فرستاد سراغ منابع اصلی که زبان و کلمات‌شان مناسب فهم این سن نیست. برای وصل کردن کتاب‌های کهن به نسل جدید، باید راه‌های دیگری پیدا کرد. یکی از این راه‌ها، تبدیل کردن متون و حکایت‌های قدیم به قصه‌هایی با زبان امروزی است.

این کار را تا به حال خیلی‌ها انجام داده‌اند، اما همه نتوانسته‌اند در اجرا، به یک اندازه موفق باشند. کارهای مرحوم مهدی آذریزدی در سری کتاب‌های «قصه‌های خوب برای بچه‌های خوب» یکی از نمونه‌های موفق این حوزه است که اتفاقا یک جلدش هم به «قصه‌های چهارده معصوم‌(ع)» اختصاص دارد. با این حال، هنوز حکایات و روایات زیادی از امامان ما هست که تبدیل به قصه‌های امروزی و جذاب برای بچه‌ها نشده.

کاری که در کتاب «۱۰ قصه از امام رضا(ع)» انجام شده، رفتن سراغ بخشی از همین روایات است. در این کتاب، ۱۰ روایت از زندگی امام هشتم(ع) تبدیل به قصه‌هایی مناسب گروه سنی الف و ب، یعنی تا کلاس سوم دبستان شده است. ترکیب قصه‌ها، متنوع است، هم روایاتی درباره سبک زندگی (مثل پرهیز از اسراف) آمده، هم اتفاقاتی از زندگی حضرت رضا(ع) تعریف شده (نظیر درختی بادامی که آن امام در شهر نیشابور کاشتند یا داستان نماز باران خواندن حضرت)، مفاهیمِ دینی توضیح داده شده (مثلا قصه آخر، مفهوم شیعه و پیروِ امامان بودن را شرح کرده) و هم دانستنی‌هایی درباره امام(ع) هست (نظیر روحیه بخشندگی امام یا توضیح اینکه چرا حضرت لقب «ضامن آهو» دارند؟).

این کتاب را خانم مژگان شیخی نوشته که سابقه خوبی در نگارش قصه‌هایی از زندگی امامان(ع) و بزرگان فرهنگ ایران (مثل «قصه‌های تذکرةالاولیاء» یا «قصه‌هایی از زندگی خواجه نصیرالدین») برای بچه‌ها دارد.

تصویرگری کتاب «۱۰ قصه از امام رضا(ع)» هم کار سیدحسام‌الدین طباطبائی است. تصویرسازی‌های کتاب متناسب با داستان‌ها و فضای وقوع اتفاقات است. طوری که تصاویر هر قصه بخشی از بار انتقال مفهوم را به عهده دارند. بخصوص که این طرح‌ها به شیوه دستی کشیده شده و از نرم‌افزارهای کامپیوتری استفاده نشده و همین، به حال و هوای معنوی کتاب کمک کرده است. نثر و زبانِ کتاب هم مناسب سن و سوادِ مخاطبانش است. کلمات ساده انتخاب شده‌اند، مفاهیم مختلف در روندِ داستان توضیح داده شده و جز چند نام جغرافیایی (مرو، مدینه، ...) خواننده خردسال، به هیچ دشواری برخورد نخواهد کرد. بنابراین با خیال راحت می‌توانید آن را برای بچه‌ها تهیه کنید. ناشر این کتاب، انتشارات قدیانی، یکی از ناشران شناخته‌شده در حوزه کودک و نوجوان است.

عناوین «۱۰ قصه از امام رضا» هم از این قرار است: «سیب‌های گاززده»، «یک درسِ تازه»، «غریبۀ آشنا»، «گنجشک چه می‌گفت؟»، «قرض عبدالله»، «صیاد و آهو»، «درخت بادام»، «نماز باران»، «پیراهن یادگاری» و «مسافران مدینه».

این یک پیشنهاد مطمئن برای قدم اول آشنایی کودکان با امام هشتم(ع( است.

{news-tip)

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
عنوان