دوشنبه ٣٠ مهر ١٣٩٧
به سایت نمایندگی مقام معظم رهبری دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی ساری خوش آمدید.امام صادق علیه السلام: زیارت امام حسین علیه السلام را ترک نکن وبه دوستان و یارانت نیز همین را سفارش کن! تا خدا عمرت را دراز و روزى و رزقت را زیاد کند و خدا تورا با سعادت زنده دارد و نمیرى مگر شهید. وسائل الشیعه، چ 10 ص،335
اخبار > گزارش جلسه هم اندیشی استادان با حضور دکتر گلشنی
 


شماره خبر :٥٣٤٠٠٦   تاریخ انتشار خبر : 1396/10/19    ا   ٠٨:٢٩
 

گزارش جلسه هم اندیشی استادان با حضور دکتر گلشنی
موضوع بحث ایشان " اولویت های فرهنگی (دانشگاه های) ما در عصر کنون و لزوم نگرش فلسفی به علم و فن آوری " بود .

باسمه تعالی

گزارش جلسه هم اندیشی استادان با حضور دکتر گلشنی

جلسه با تلاوت آیات قرآن کریم آغاز شد و دکتر گلشنی پس از عرض خیر مقدم توسط حاج آقا تازه کام معاونت فرهنگی دفتر نهاد رهبری دانشگاه به سخنرانی پرداختند .

موضوع بحث ایشان "  اولویت های فرهنگی (دانشگاه های) ما در عصر کنون و لزوم نگرش فلسفی به علم و فن آوری " بود .

ایشان ضمن برشمردن  « اهمیت فرهنگ در جامعه و برتری آن نسبت به اقتصاد و سیاست و ...» و به کشورهایی اشاره کردند که با تغییر نگرش در باورها و اعتقادات و رجوع به فرهنگ اصیل خود توانستند به اوج اقتدار علمی و اقتصادی و سایسی و ... در جهان دست یابند.

ایشان اشاره کردند که علم بدون فرهنگ و مبانی اعتقادی درست ،می تواند برای جوامع بشری مضرّ باشد و جهان را به نابودی بکشاند.

سپس به  تاریخچه علم در جهان و اسلام و علل افول علمی جهان اسلام پرداختند.

در ادامه،  بحث را با «هدف کسب علم در جهان،اسلام و دین اسلام» ادامه دادند و در خصوص «سیر جدایی علم از دین و عوامل آن » توضیحاتی ارائه دادند.

همچنین به « علل تنزّل شأن علم در ایران و اسلام » پرداختند.

در ادامه، سخنرانی ایشان به «اهمیت فلسفه و جایگاه آن در قرون قبل و تحولات قرون اخیر و سیر دوری جستن اندیشمندان غربی  از فلسفه و متافیزیک» اشاره عمیقی داشته اند

سپس موضوع «معیار سنجش علمی دانشمندان در ایران» مطرح شد و درباره درستی و نادرستی معیارها ، مشکلات دانشمندان ایرانی ، فرار مغزها ، جایگاه دانشمند و معلم و متعلم و راهکار مناسب فرهنگی برای جلوگیری از فرار مغزها مطالب مفیدی ارائه شد.

پس از استراحت و پذیرایی مباحث در جلسه دوم به صورت تخصصی و فلسفی شد .

مطالب بسیار مفیدی پیرامون موضوعات زیر مطرح شد:

 نگاه فلسفه نسبت به جهان ، علل گریز از فلسفه و سپس متافیزیک (در واقع به دلیل دیدگاه ضد دینی، فلسفه و متافیزیک را کنار زدند) ، بازگشت برخی از دانشمندان عصر معاصر به فلسفه به صورت پراکنده ، سطحی و جزئی ، راهکارهای احیای مباحث فلسفی در جامعه و تلاش های دانشگاه های تراز اول غرب در راستای احیای فلسفه و متافیزیک به دلیل چالش ناکارآمدی علوم طبیعی در پاسخگویی به سوالات مهم بشر و ...

 

در پایان هم پرسش و پاسخ انجام گرفت و برخی از استادان به بیان نظرات و مشکلات فرهنگی دانشگاه و درخواست راهکار از استاد و مطرح نمودن در جلسات شورای عالی انقلاب فرهنگی کشور که استاد ارجمند عضوی از آن شورا هستند، نمودند.

{news-tip)

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
عنوان